Best online video Site
Welcome
Login / Register

Albanian partisan revolutionary song (HAKMARRJE RINI)

Thanks! Share it with your friends!

URL

You disliked this video. Thanks for the feedback!

Sorry, only registred users can create playlists.
URL


Added by Admin in Other Songs
271 Views

Description

(ENGLISH TRANSLATION BELOW THE ALBANIAN TEXT)

HAKMARRJE RINI

Po ngrihet një zë
Nga fundi i varrit
Si dielli kur shkrep
Dhe hapet mbi dhe
Hakmarrje, hakmarrje
Në grykë të barbarit
Përpara o popull
Mbi të si rrufe

Hakmarrje rini
Dëshmori thërret
Që ra për liri
Mbi truallin e vet
(2X)

Hakmarrje thërrasin
Martirët nga varri
Se gjaku i derdhur
Me gjak duhet larë
Është popull i tërë
Me besë shqiptari
Me armë në dorë
Fashizmin lufton

O popull merr hak
Dëshmori thërret
Që lau me gjak
Flamurin e vet
(2X)

***

English lyrics

REVENGE YOUTH!

A voice is now raising
from bottom of graves
Like sunlight when sparkling
and spreading on earth

Revenge, revenge
to the barbarians throat.
Forward o people
assault them like thunder

Revenge me o youth,
the martyr is calling
falling for freedom
of his own soil
(2X)

"Revenge me" are calling
the martyrs from graves
and the blood they shed
with blood will be repaid

Is the whole people
With our Albanian oath
with guns in the hands
Fighting the fascism

O people revenge
the martyr is calling
washing with blood
the red flag he kept
(2X)

Commenting disabled.
RSS
Website Security Test